Bosch LB2-UC15-D1Cabinet loudspeaker, 15W, black
Brand: Bosch
Part Number: LB2-UC15-D1
Write a Review
Technical Support Technical Support
  • Color : Black
Description
The LB2-UC15-D1 Premium‑sound cabinet loudspeaker is intended for clear reproduction of speech, foreground and background music to be used in general indoor and outdoor applications. The Premium‑sound cabinet loudspeaker consists of a 15 W model, available in a dark color. The loudspeaker has selectable 8 ohm, 70 V and 100 V inputs. The ABS cabinets are fitted with aluminum front‑grilles and standard supplied with aluminum bracket. Typical applications are: theme bars, music restaurants, theme parks, retail outlets, audio visual, boardrooms and offices, exhibition areas, showrooms, fitness centers and presentation environments.
Key Features
  • High-fidelity music and speech reproduction
  • Selectable 8 ohm, 70 V and 100 V inputs
  • Compact yet robust ABS enclosure
  • Supplied with adjustable mounting bracket
  • Complies with international installation and safety regulations
Downloads
Additional Information
Accessory Type:
Housing Enclosure
Audio Surveillance Type:
Loudspeaker
Color:
Black
Dimensions:
205 x 136 x 118 mm (8.1 x 5.4 x 4.6 in)
Manufacturer Website:
https://www.boschsecurity.com/us/en/
Operating Humidity:
0% to 95%
Operating Temperature:
-25 °C to 55 °C (-13 °F to 131 °F)