Samsung Hanwha HRX-435-12TB 4-Channel Pentabrid DVR, 32Mbps, 12TB HDD, Black
Part Number: HRX-435-12TB
Write a Review
Technical Support Technical Support
  • Compression : H.264, H.265, MJPEG,
  • Max. FPS and Resolution : 8fps at 8MP
  • Pre-Installed Storage : 12 TB
  • Video Output : 1x HDMI 1x VGA
  • Max. Recording Resolution : 8MP (4K)
  • Hard Drive Ports : 2 SATA Ports
  • Max. Storage Capacity : 12 TB Storage Capacity
  • Color : Black
  • Environmental : Indoor
Description
Samsung Hanwha HRX-435 4-Channel Pentabrid DVR, 32Mbps, 12TB HDD, Black
Key Features:
  • 5-in-1 4CH Pentabrid DVR
  • AHD/HDTVI/HDCVI/CVBS/IP inputs
  • Total 6CH (Analog Max. 4CH and Network Max. 6CH supported), up to 8MP
  • H.265, H.264, MJPEG codec
  • 8/8fps@8MP, 12/12fps@5MP recording
  • Coaxial control
  • Up to 2 SATA HDDs(6TB/HDD)
  • HDMI/VGA Dual monitor
  • P2P service (QR code connect)
Additional Information
Alarm Input:
4 Channel
Alarm Output:
2 Channel
Alternative SKUs:
SQ-HRX43512T
Audio Capability:
Two-Way Audio
Audio Compression:
G.711 G.726
Audio Input:
4x RCA
Audio Output:
1x RCA
Capacity for each disk:
up to 6TB
Certifications:
CE cULus EAC FCC KC UL Listed
Channel Capacity:
4 Channels
Color:
Black
Compatible Integration (API):
ONVIF Profile S SUNAPI
Compliance:
NDAA Compliant
Compression:
H.264 H.265 MJPEG
Connection Type:
Wired
Dimensions:
370 x 44 x 320 mm (14.56 x 1.73 x 12.59 in)
Environmental:
Indoor
Hard Drive Ports:
2 SATA Ports
Manufacturer Website:
https://hanwhavisionamerica.com/
Max Power Consumption:
40 Watts
Max. FPS and Resolution:
8fps at 8MP
Max. Recording Resolution:
8MP (4K)
Max. Storage Capacity:
12 TB
Network Interface:
1x Rj-45 10/100 Base-T
Operating Humidity:
20% to 85% RH
Operating Temperature:
0 °C to 40 °C (32 °F to 104 °F)
Power Supply:
12 VDC