Samsung XNV-6120R/LPR 2MP IR Outdoor Low Speed LPR Dome IP Security Camera
Part Number: XNV-6120R/LPR
Write a Review
  • Samsung XNV-6120R/LPR 2MP IR Outdoor Low Speed LPR Dome IP Security Camera - 1
  • Samsung XNV-6120R/LPR 2MP IR Outdoor Low Speed LPR Dome IP Security Camera - 2
  • Samsung XNV-6120R/LPR 2MP IR Outdoor Low Speed LPR Dome IP Security Camera - 3
? Help me pick a security camera
Technical Support Technical Support
3 Year Warranty 3 Year Warranty
  • Compression : H.265,
  • Field of View (Horizontal) : 54.58°Field of View 5.30°Field of View
  • Lens Size : 5.2~62.4mm Lens
  • Max. Storage Capacity : 512 GB Storage Capacity
  • Protection Code : IP67
  • Environmental : Outdoor
Description
The XNV-6120R/LPR provides a ready-to-go embedded LPR solution. Wisenet X powered by Wisenet 5, low-speed network IR outdoor vandal dome LPR camera for Parking Lots, Drive-thrus, and Entry Gates up to 35MPH. Key camera specifications include 2MP, Full HD(1080p), 12X optical zoom lens (5.2mm ~62.4mm) (54.58º ~ 5.30º), H.265/H.264/MJPEG, WiseStream II compression technology, 150dB WDR, USB port for easy installation, advanced video analytics and sound classification, high powered IR LEDs with readable length for LPR 65ft, true D/N, dual SD card, hallway view, HLC, Defog detection, DIS , 12VDC/24VAC/PoE, IP67, IK10, NEMA 4X, built-in -40°F heater. -40°C ~ +55°C (-40°F ~ +131°F) temperature rating.
Key Features:
  • XNV-6120R camera with LPR Application pre-loaded and licensed
  • LPR Recognition System for low speed parking lot, gate, drive thru
  • Edge based LPR application on Open Platform, NON server based
  • 2 Megapixel (1920 x 1080) resolution
  • 12X optical zoom (5.2 ~ 62.4mm) (54.58º ~ 5.30º)
  • H.265, H.264, MJPEG Codec Supported, Multiple streaming
  • Loitering, Directional detection, Fog detection, Audio detection
  • IR readable length for LPR 40ft,
  • IP67 / IP66, NEMA 4X, IK10
  • LDC Support (Lens Distortion Correction)
  • PoE, 24V AC, 12V DC,
  • Bi-directional audio support
  • Designed for low speed and stop and go applications up to 35 MPG
  • No server needed. The application runs directly on the camera and is licensed and ready-to-go.
  • Day & Night (ICR), WDR (150dB), Defog
  • Motion detection, handover
  • SD/SDHC/SDXC memory slot (Maximum 512GB)
  • Hallway view, WiseStream II support
Compatible products
Additional Information
Analytics:
Motion Detection Audio Detection
Audio Capability:
Two-Way Audio
Camera Style:
Dome
Compliance:
NDAA Compliant
Compression:
H.265
Durability:
Weatherproof
Environmental:
Outdoor
Field of View (Horizontal):
Image Enhancements:
Digital Image Stabilizer (DIS) Lens Distortion Correction (LDC)
Lens Size:
5.2~62.4mm