LTS LTCMIP7342WI-28MDA 4MP Outdoor Dome IP Security Camera with 2.8mm Lens, Built-In IR and White Light
Part Number: LTCMIP7342WI-28MDA
Write a Review
? Help me pick a security camera
Fast Shipping Fast Shipping
Technical Support Technical Support
  • Compression : H.264, H.265, MJPEG,
  • Lens Type : Fixed Lens
  • Lens Size : 2.8mm Lens
  • Sensor Type : CMOS
  • Sensor Size : 1/2.9" Sensor
  • Protection Code : IP67 IK10
  • Environmental : Outdoor
  • Aperture : F1.6
Description
LTS LTCMIP7342WI-28MDA 4MP Outdoor Dome IP Security Camera, 2.8mm Lens, Built-In IR and White Light
Key Features:
  • 2.8mm Fixed Lens (104° Horizontal FOV); provides wide-angle coverage ideal for monitoring large areas
  • PoE (IEEE 802.3af) and 12 VDC Power Options; offers flexible installation with simplified cabling requirements
Additional Information
Aperture:
F1.6
Camera Style:
Dome
Compression:
H.264 H.265 MJPEG
Day/Night:
IR cut filter
Dimensions:
Ø121.5 × 97.6 mm (Ø4.78" × 3.84")
Durability:
Weather Resistant Vandal Resistant
Environmental:
Outdoor
Lens Size:
2.8mm
Lens Type:
Fixed Lens
Operating Humidity:
0% to 95% (non-condensing)
Operating Temperature:
-30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F)
Power Supply:
12 VDC PoE (IEEE 802.3af)
Protection Code:
IP67 IK10
Resolution:
4MP
SD Card Support:
SD Card Supported
Sensor Size:
1/2.9"
Sensor Type:
CMOS
Storage Humidity:
0% to 95% (non-condensing)
Storage Temperature: