Brand: Pelco
Part Number: RC4-51IYJ30X-FB26Z105FW
Write a Review
? Help me pick a security camera
Technical Support Technical Support
  • Compression : H.264,
  • Lens Type : Motorized (Automatic Zoom) Lens
  • Lens Size : 4.3~129mm Lens
  • Sensor Type : Multi-sensor
  • Sensor Size : 1/2.8" Sensor
  • Protection Code : IP67
  • Environmental : Outdoor
Description
Key Features:
  • Dual sensor design: 640x512 thermal + Full HD visible camera
  • 26-105mm F1.6 thermal zoom lens with 4x optical zoom
  • HD visible camera with 30x optical zoom and integrated wiper
  • 360° continuous rotation with 0.01° positioning accuracy
  • Pan/tilt speeds up to 160° per second for rapid response
  • ≤20mK thermal sensitivity for superior detection capabilities
  • IP67 environmental rating for extreme weather conditions
  • Operating temperature: -22°F to 149°F (-30°C to 65°C)
  • 127 preset positions with 16 preset tours
  • ONVIF Profile-S compliance with multiple control protocols
Additional Information
Camera Style:
PTZ
Compression:
H.264
Dimensions:
13.40x14.57x14.57in
Durability:
Marine Grade
Environmental:
Outdoor
Lens Size:
4.3~129mm
Lens Type:
Motorized (Automatic Zoom) Lens
Max Power Consumption:
100W
Operating Temperature:
-30 °C to 65 °C (-22 °F to 149 °F)
Optical Zoom:
30x Optical Zoom
Power Supply:
24 VDC
Protection Code:
IP67
Resolution:
2.1MP
Sensor Size:
1/2.8"
Sensor Type:
Multi-sensor
Technology:
Network (IP)
Thermal Lens Size:
26~105mm