Pelco SXTE4-VF36-EBT 640x512 Thermal Outdoor Bullet IP Security Camera with 36mm Lens, 30Hz
Brand: Pelco
Part Number: SXTE4-VF36-EBT
Write a Review
? Help me pick a security camera
Technical Support Technical Support
  • Compression : H.264, H.265, MJPEG,
  • Lens Size : 36mm Lens
  • Protection Code : IP66 IP67 IK10
  • Material : Aluminum Poly-carbonate (PC)
  • Environmental : Outdoor
Description
Key Features:
  • Expedite real-time responses and forensic investigations with Pelco Smart Analytics
Additional Information
Camera Style:
Bullet
Compression:
H.264 H.265 MJPEG
Dimensions:
312 mm x 126 mm x 104 mm; 12.3” x 5.0” x 4.1”
Durability:
Weather Resistant Vandal Resistant
Environmental:
Outdoor
Lens Size:
36mm
Material:
Aluminum Poly-carbonate (PC)
Operating Humidity:
0% to 93% (non-condensing)
Operating Temperature:
-40 °C to 65 °C (-40 °F to 149 °F)
Pixel Size (μm):
12
Power Supply:
12 VDC 24 VAC PoE (IEEE 802.3af)
Protection Code:
IP66 IP67 IK10
SD Card Support:
SD Card Supported
Specialized Camera Feature:
Thermal
Spectral Range (μm):
8 to 14
Storage Temperature:
-10 °C to 70 °C (14 °F to 158 °F)
Technology:
Network (IP)
Temperature Range:
-40°C to 225°C (-40°F to 437°F)